Haber

Avustralya’da 3 kişinin hayatını kaybettiği saldırının arkasında radikal Hıristiyan ideolojisi ortaya çıktı

Avustralya’nın Queensland eyaletinde 12 Aralık’ta 2 polis ve 1 sivilin yaşamını yitirdiği baskının, radikal Hıristiyan ideolojisiyle temaslı ilk terör saldırısı olduğu belirlendi.

BBC’nin haberine göre Queensland Polisi Komiser Yardımcısı Tracey Lindford akının bulgularını açıkladı.

Lindford, 3 kişinin “hücre yapısı gibi davrandığı” ve “dini saiklerle terör saldırısı düzenlediği”nin belirlendiğini söyledi.

Saldırganların “milenyum öncesi” olarak bilinen köktendinci bir Hıristiyan inanç sistemine mensup olduğuna dikkat çeken Lindford, “Polisi canavarlar ve şeytanlar olarak gördüler” dedi. söz konusu.

Lindford, “Radikal Hıristiyan ideolojisi daha önce dünya çapındaki diğer saldırılarla ilişkilendirilmişti, ancak bunun ilk kez Avustralya’da ortaya çıktığını görüyoruz” dedi. terimini kullandı.

Tracey Lindford, saldırının önceden planlandığına dair “önemli kanıtlar” olduğunu söyledi.

Terör soruşturmalarında sırf radikalleşebildikleri için saldırganların ruh sağlığından şüphelenilebileceğine işaret eden Lindford, 3 kişinin ortaya çıktığı bu tür saldırılarda bundan bahsetmenin zor olduğunu kaydetti.

Queensland’in Wiembilla bölgesinde 12 Aralık günü saat 16.45 sıralarında kayıp ihbarı üzerine olay yerine giden polis ve silahlı saldırganlar arasında çatışma çıktı.

2 polis ve bir sivilin yaşamını yitirmesinin ardından yerel saatle 22.30 sıralarında bölgeye özel kuvvetlerin sevk edilmesiyle ikinci çatışma çıktı. Bu çatışmada 2 erkek ve 1 kadın saldırgan öldürüldü.

karakopru-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu